Receptek

Csalántea   Csalángyökér tinktura   Csalánleves   Csalános szappan   Köhögés elleni szirup   Mézes csipkebogyószörp

 

Csalán tea

1 evőkanál szárított csalánlevelet leforrázunk 3 dl vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk. 

Erős vízhajtó hatása miatt érdemes egész napra eloszva kortyolgatni. 

Segíti az érfalak tisztulását, a koleszterinszint csökkenését, a hugysav kiürülését, igy reumatikus, köszvényes panaszok ellen is eredményesen alkalmazható.Glikokinin és H vitamin tartalma miatt előnyösen hat a vércukor szabályozására, vitamin és ásványi anyagai segitenek vérszégénység vagy legyengült állapot esetén.

Kúraszerűen maximum 6 hétig fogyasztható. 

Tisztítókúra részeként jól kombinálható mezei zsurlóval, vagy készíthetünk teát a teljes növényből: ilyenkor aprított gyökerét 3-5 percig főzzük, majd ezzel forrázzuk le a csalán leveleit: így sokkal intenzívebb vízhajtó hatást várhatunk.

Várandós anyáknak, szív vagy veseelégtelenségben szenvedőknek a csalán teája ellenjavallt!

...vissza a lap tetejére

Csalángyökér tinktura

A megtisztított, felaprított csalángyökeret alkoholba áztatjuk (ez lehet jóminőségű vodka vagy házipálinka vagy 60%-os gyógyszertári alkohol), majd sötét üvegben néha megkeverve 10 napig- két hétig áztatjuk, majd szűrjük.

Kiváló hajszesz készül belőle, ami a fejbőr vérellátását fokozva megszűnteti a korpásodást.

Egy fej hagymát kevés olajon vagy vajon megpirítunk, majd beletesszök a megmosott, friss csalánleveleket és felöntjük vízzel. 

Sóval, borssal, fokhagymával ízesítjük, hozzáteszünk egy kevés felkockázott krumplit, és addig főzzük, míg az meg nem puhul. 

Végül tejszínes habarással sűrítjük, majd pépesítjük. Pirított zsemlekocka illik hozzá.

...vissza a lap tetejére

Csalános szappan

A megszárított csalánlevelet egy mozsárban porrá törjük: házi készítésű natúr szappanokba keverve szép zöld színt ad a kész szappannak, ásványi anyagaival, hatóanyagaival kívülről is tisztítja, ápolja a bőrt. 

Főleg samponszappanok kedvelt és gyakran alkalmazott adalékanyaga.


...vissza a lap tetejére

 Köhögés elleni szirup

Ez a szirup négy gyógynövény keverékéből készült meleg eljárással, és évek óta több családnál is bizonyított. Nagyon jó visszajelzések érkeztek róla, sokaknál segített lekűzdeni a nátha- megfázás során kialakuló hurutos köhögést. 

Hozzávalók: 

    15 g szárított lándzsás utifű
    15 g szárított mezei vagy kerti kakukkfű
    10 g szárított hársfa virág
    10 g szöszös ökörfarkkóró virág
    1 kg cukor
    1 l víz

Elkészítése:

A szárított növényeket kimérjük, összekeverjük, és leöntjük 0,5 l forrásban lévő vízzel, majd lefedve fél óráig ázni hagyjuk. Eközben a cukorból és a másik 0,5 l vízből sűrű szirupot főzünk, majd ebbe a szirupba szűrjük a gyógynövényes kivonatot (alaposan kinyomkodjuk a teafüvekből a vizet). Lassú forrásban tartjuk a szirupot, amíg steril üvegekbe (0,25 l-es sötét üveget használok) töltjük, száraz dunsztban 1 napig melegen tartjuk. 

Felhasználása:

3 éves kortól ajánlott, napi 3-5 evőkanállal 
Felbontás után hűtőben 1-2 hétig tárolható

...vissza a lap tetejére

Mézes csipkebogyó szörp

A csipkebogyó magas C vitamin tartalma közismert: sokan kedvelik, gyűjtik, szárítják a téli teára való bogyókat. Azt is sokan tudják, hogy a C vitamin  40 fok körül bomlik, ezért a teát hideg áztatással készítjük: az összeroppantott bogyókat (vagy a szőrös magoktól megtisztított csipkehúst langyos vízbe áztatjuk, majd 8 óra után leszűrve fogyasztjuk. 

Hogy a magas vitamintartalmat megőrizzem, hideg eljárással készítem a szörpöt áztatással, hőkezelés hiányában így a tartósítószer használata feltétlenül szükséges. Hogy az egészségmegőrző, immunerősítő hatást tovább növeljem, az eredeti 1-1,5 kg cukor helyett én 50 dkg cukor mellé 70-100 dkg termelői mézet használok. A méz rendkívül gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben, amiknek a felszívódásához C vitaminra van szükség- így egy komplex, intenzív hatású és nagyon finom szörpöt kapunk!

1,5 kg csipkebogyót aprítóval (vagy húsdarálóval) összezúzunk, 1,5 l forralt, majd langyosra hűtött vízzel felöntjük, 24 órát állni hagyjuk. Sűrű szitán átszűrjük, az 1. szűrletet hűtőbe tesszük, a bogyókat még egyszer leöntjük 1,5 l forralt, langyosra hűtött vízzel és még egy napig áztatjuk. A puhára ázott bogyókat másmap botmixerrel még jobban összetörjük, majd szűrjük, és alaposan kinyomkodjuk a gyümölcshúst. 

A két szűrletet összekeverjük, 50dkg cukorral és 70-100 dkg mézzel izlés szerint édesítjük. Hozzáteszünk 10-15 dkg citromsavat, adagolási útmutató szerint tartósítószert (Natrium benzoátot), majd steril üvegekbe töltjük a szörpöt. 

Az üvegekben a csipkehús egy idő után leűl az üveg aljára, ezért fogyasztás előtt alaposan föl kell rázni a szörpöt!


 


...vissza a lap tetejére

Amennyiben szeretnél értesítést kapni ha új tartalom kerül a blogra, az oldal tetején található "subscribe" gombra kattintva adhatod meg ehhez az email címedet.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Újrakezdés

A nyírfa titka

Bemutatkozás