Miért éppen fitopark?
Szerencsések vagyunk, hiszen a Zemplén szívében, Füzéren élünk, Magyarország legészakibb településén, a Zempléni Tájvédelmi Körzet oltalma alatt, a Milic hegy lábánál. A környező hegyek, erdők, rétek, legelők kiváló terepet biztosítanak a gyógynövénygyűjtésre indulóknak- csak ismerni kell, mit, mikor és hol érdemes keresni. A környék rendkívüli fajgazdagságát a domborzat változatossága mellett a különböző talajtípusok biztosítják, igy a zempléni hegységben hazánk növényfajainak 60%-a megtalálható1. A gyűjtögetni indulónak tudnia kell, mely növények ritkábbak, melyek állnak törvényes oltalom alatt és melyek nem, melyik növényt lehet gyűjteni és melyek azok, amik az ember számára halálosan mérgezőek. A túrák során persze nemcsak ismeretanyagot szerzünk, hiszen ha már elindultunk, az aktív kikapcsolódást választva rácsodálkozhatunk arra a csodálatos világra, ami körülvesz minket.
A fitopark nagy része még csak álom: ami készen van, az a fűszer-és gyógynövényspirál, ami igy önmagában is több, mint 30 fajnak ad otthont egyelőre kiscsaládunk és közvetlen környezetünk örömére. Amíg pedig a többi rész fel nem épül, marad a virtuális fitopark itt, a blogon és persze a túrák: hiszen a gyógynövényeket saját élethelyükön, a természetben lehet leginkább megismerni.
A terv egy olyan élménycentrikus gyógynövénykert létrehozása, ahol nemcsak az egyes gyógynövényeket lehet élőben megnézni, megismerkedni az elméleti hatásaikkal, hanem egy gyógynövényes tankonyha, egy közösségi helység, a hatalmas udvar kapcsolódna hozzá, az itt szervezett programokon pedig a felhasználásuk legkülönbözőbb formáiba lehetne bepillantást nyerni.
1 Zsólyomi Tamás: Gyakori és ritka vadvirágok Zemplénben Abaúj-Zemplén Értékeiért Közhasznú Egyesület 2010
Megjegyzések
Megjegyzés küldése